Ripple Funnel Neck Knitted Jumper Dress
£40 Original price was: £40.£20Current price is: £20.
In stock
Free UK Delivery on orders over £75. Order by 12pm for next day delivery.
The Ripple Funnel Neck Knitted Jumper Dress is a cosy and stylish piece that will keep you warm and on-trend this season. The ripple knit throughout adds a unique texture to the dress, while the ribbed hem, neckline, and cuffs provide a flattering fit. The curved hem and longer back than front give the dress a modern silhouette, and the two front pockets are both practical and stylish. The feature line down the front adds a touch of detail to the dress, while the full-length sleeves ensure you stay warm in colder weather. Pair this dress with tights and boots for a chic look, or layer it over magic trousers for a more casual vibe. Whether worn as a dress or a jumper, this versatile piece is sure to become a staple in your wardrobe.
| Colour | Grey |
|---|---|
| One Size | Fits 10-18 |
| Material | 10% Elastane, 35% Polyamide, 55% Viscose |
| Wash Care | Hand wash |
| Pattern | Ripple Knit |
| Size Type | UK |
| Gender | Women |
| Length | Front 91cm Back 110cm |
| Bust | 72cm |
| Model | Dress size 10 Height 5"7 (170.18cm) |
| Product Code | 29017 |
You May Also Like
-
Sale now on
Printed buttoned dress with a detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Linen blend shirt dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Floral shirt dress with detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Oversized silky cream and grey dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Customers Also Bought
-
Waterproof Small Cross Body Bag
£15 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
V-Neck Crochet Trim Linen Top
£35 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
Tie Front Linen Top
£32 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Striped Short Sleeve Knitted Heart Top
£25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page