Knitted Wide Leg Jogger With Elasticated Waistband
£30 Original price was: £30.£10Current price is: £10.
Free UK Delivery on orders over £75. Order by 12pm for next day delivery.
The Knitted Wide Leg Jogger is the ultimate combination of comfort and style. Made with a soft and cosy knit fabric, these joggers feature a wide leg silhouette and an elasticated waistband for the perfect fit. Two side pockets provide convenient storage for your essentials, while the ribbed waistband and hem add a touch of texture to the design.
Whether you’re lounging around at home or running errands, these joggers are the perfect choice. Pair them with our matching knitwear to create a cohesive and stylish look in a matching color tone. Stay comfortable and chic all day long with these versatile and trendy joggers.
| Colour | Khaki Green, Light Grey |
|---|---|
| Size | S/M 6-10, L/XL 12-16 |
| Material | 22% Modal, 28% polyester, 50% Viscose |
| Wash Care | Machine Wash 30 Degrees |
| Pattern | Plain |
| Size Type | UK |
| Gender | Women |
| Length | S/M 104cm L/XL 108cm |
| Waist | S/M 39cm L/XL 43cm |
| Model | Dress size 10 Height 5"7 (170.18cm) Model is wearing S/M |
| Product Code | 344B |
You May Also Like
-
Sale now on
Linen blend shirt dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Oversized silky cream and grey dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Floral shirt dress with detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Printed buttoned dress with a detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Customers Also Bought
-
Waterproof Small Cross Body Bag
£15 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
V-Neck Crochet Trim Linen Top
£35 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
Tie Front Linen Top
£32 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Striped Short Sleeve Knitted Heart Top
£25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page