Animal Print Button Through Sleeveless Maxi Shirt Dress
£35
New InFree UK Delivery on orders over £75. Order by 12pm for next day delivery.
Effortlessly stylish and easy to wear, this sleeveless maxi shirt dress features a soft abstract animal print. Designed with a classic collar and small wooden-look buttons down the front for a natural finish, this flattering style combines comfort with everyday elegance.
The detachable adjustable belt with belt loops allows you to wear it cinched at the waist for a defined silhouette or loose for a relaxed fit. A flowing tiered dress design adds movement and femininity, making it perfect for both casual daytime styling and dressed-up evening looks.
| Colour | Orange/Turquoise, Purple/Beige |
|---|---|
| Size | S/M 8-10, L/XL 12-14 |
| Material | 100% Viscose |
| Wash Care | Hand wash |
| Pattern | Abstract Animal Print |
| Size Type | UK |
| Gender | Women |
| Length | S/M 135cm L/XL 137cm |
| Bust | S/M 50cm L/XL 54cm |
| Waist | S/M 40cm L/XL 42cm |
| Product Code | D2469 |
You May Also Like
-
Sale now on
Linen blend shirt dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Oversized silky cream and grey dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Printed buttoned dress with a detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Floral shirt dress with detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Customers Also Bought
-
Waterproof Small Cross Body Bag
£15 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
V-Neck Crochet Trim Linen Top
£35 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Tie Front Linen Top
£32 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Striped Short Sleeve Knitted Heart Top
£25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page