Cable Knit Funnel Neck Jumper
£30 Original price was: £30.£20Current price is: £20.
Free UK Delivery on orders over £75. Order by 12pm for next day delivery.
Stay cosy and stylish in this Cable Knit Funnel Neck Jumper. Featuring a classic cable design on the front, this jumper has full-length sleeves and a ribbed neck, cuffs, and hem for added texture and warmth. Pair it with your favourite jeans for a casual yet chic look that will keep you comfortable all day long.
| Colour | Burgundy, Denim Blue, Light Grey |
|---|---|
| Size | S/M 10-14, L/XL 16-20 |
| Material | 22% Modal, 28% Polyamide, 50% Viscose |
| Wash Care | Machine Wash 30 Degrees |
| Pattern | Plain |
| Size Type | UK |
| Gender | Women |
| Length | S/M 73cm L/XL 74cm |
| Bust | S/M 64cm L/XL 71cm |
| Model | Dress size 10 Height 5"5 (165.1cm) Model is wearing S/M |
| Product Code | 1199 |
You May Also Like
-
Sale now on
Printed buttoned dress with a detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Linen blend shirt dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Floral shirt dress with detachable belt
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20.Out of Stock
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale now on
Oversized silky cream and grey dress
£45Original price was: £45.£20Current price is: £20. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Customers Also Bought
-
Waterproof Small Cross Body Bag
£15 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
V-Neck Crochet Trim Linen Top
£35 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
New In
Tie Front Linen Top
£32 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Striped Short Sleeve Knitted Heart Top
£25 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Love Notes from our Customers
Definitely going back
“Got my first outfit from them Friday. The lady was lovely and very helpful and got me away from my usual black, grey and beige and helped find a classy but casual look. I wore it today and felt great. I am definitely going back as I want a wardrobe revamp and plan to buy at least one full outfit every payday. I’m mentally preparing to go for something a bit brighter or at least not my usual dull colours. Thank you.”
Louise Wells
So many beautiful items!
“Absolutely loved coming into the new shop last week. So many beautiful items! I love all my purchases and will be back Christmas shopping soon. 😊”
Miriam Holdstock
Lovely lady served me
“Lovely lady served me, really friendly and accommodating. Bought a lovely white top with ruffle sleeves that I’d admired in the window. Plan was to give to a relative for Christmas but I tried it on and loved it so much I’m keeping it. Good quality and unusual in design. Will certainly be back in for more purchases.”
Lesley Gray
Really lovely pieces
“I had a wander round the shop today with my friend and found some really lovely (and very affordable) pieces to buy. It was refreshing to find a good selection of sizes, and staff were really friendly.”
Nicola Searle
Thank you xx
“So happy with my bag ready for NYC! Such a great price too. Thank you xx
”
Natalie Bird